0

Palia jeziorowa (Salvelinus namaycush) – gatunek ryby łososiokształtnej z rodziny łososiowatych, zaliczany do rodzaju Salvelinus – obejmującego golce i palie.

Palia jeziorowa występuje przede wszystkim w jeziorach Kanady i Nowej Anglii. Aklimatyzacja tej ryby w Europie cieszy się coraz większym powodzeniem. W Polsce ryba ta nie występuje w warunkach naturalnych (można ją spotkać w hodowlach np. w okolicy Jugowa na Dolnym Śląsku).

Ciało jest wydłużone, w starszym wieku wysoko wygrzbiecone, o smukłym trzonie ogonowym. Palia Posiada bardzo małe łuski, 6–8 mocnych, długich zębów, trzon ryby jest bezzębny. Płetwa ogonowa jest głęboko wcięta. Boki i grzbiet mają zabarwienie oliwkowo-zielone, a strona brzuszna w kolorze od żółtawego do czerwonego. Na głowie, tułowiu i płetwie grzbietowej uwidocznione są jasne, nieregularne plamy. Płetwy parzyste i odbytowa są różowe z białą przednią krawędzią.

Palia jeziorowa żywi się małymi bezkręgowcami, starsze osobniki zjadają także ryby. Dojrzałość płciową uzyskuje dopiero w 6–8 roku życia. Tarło trwa od września do listopada. Młode osobniki przebywają blisko brzegu, dorosłe po tarle powracają na głębsze wody.

 

Comments on Palia jeziorowa

Bądź pierwszym komentującym
Proszę się zalogować przed dodaniem komentarza