Pstrąg – zwyczajowa nazwa kilku gatunków ryb drapieżnych z rodziny łososiowatych (Salmonidae), zasiedlających słodkie wody o bystrym prądzie, zwłaszcza górne odcinki rzek.

W Polsce najczęściej występuje w południowej i północnej części kraju, wodach: Beskidów, Tatr, Sudetów, Dolnego Śląska, Rudawy, Przemszy, Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz Pomorza Zachodniego i Środkowego, Warmi i Mazur. 

W Polsce występują:

  • pstrąg potokowy (Salmo trutta m. fario) – słodkowodna odmiana troci atlantyckiej (S. t. trutta),
  • pstrąg tęczowy (Oncorhynchus mykiss) – gatunek obejmujący formę wędrowną (katadromiczną) i słodkowodną,
  • pstrąg źródlany (Salvelinus fontinalis) – gatunek słodkowodny.

Morfologia: ciało pstrąga charakteryzuję się kształtem torpedowatym - ułatwiającym życie w wartkim prądzie rzeki, w zależności od charakteru wody mniej lub bardziej wygrzbiecone i bocznie spłaszczone, z szerokim trzonem ogonowym. Ubarwienie pstrąga wacha się od zielonkawego do brązowawego, zależnie od miejsca jego przebywania. Pstrąg tęczowy ma ciało bardziej wydłużone, bocznie nieco spłaszczone o szerokim trzonie ogonowym. Głowa o tępo zakończonym, szeroko wyciętym pysku, tak jak ciało i płetwy, usiana jest wieloma, czarnymi plamami i kropkami. Młode osobniki mają charakterystyczne niebieskoszare plamy na bokach, natomiast dorosłe liczne czarne i czerwone kropki oraz żółtobiały lub żółty brzuch
Żerowanie: pstrąg to typowy drapieżnik. Młode osobniki pstrąga potokowego zjadają larwy owadów i skorupiaki, dorosłe głównie ryby i owady.

Rozmnażanie: Pstrągi do tarła przystępuje jesienią, podejmując krótkie, z reguły kilkukilometrowe, wędrówki do niewielkich dopływów ze żwirowym dnem. Samice składają w piasku od 1000 do 1500 jaj koloru żółtopomarańczowego, z których potomstwo wylęga się po kilku miesiącach. Tarło pstrąga tęczowego odbywa się od grudnia do maja. W dnie rzeki samica wraz z samcem wykopują uderzeniami ogona dużą jamę, w którą samica składa od 1600 do 2000 ziaren ikry.

Pstrąg okres ochronny: Pstrąg potokowy: od 1 września do 31 stycznia w rzece Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia rzeki San, w rzece San i jej dopływach oraz w rzece Odrze i jej dopływach od granicy państwowej z Republiką Czeską do ujścia rzeki Bystrzycy oraz w rzece Bystrzycy i jej dopływach. W pozostałych wodach od 1 września do 31 grudnia. Okres ochronny dla pstrąga tęczowego nie obowiązuje.

Pstrąg wymiar ochronny: dla pstrąga potokowego - o 25 cm w Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia Sanu, w Odrze i jej dopływach do granicy państwowej z Republiką Czeską do ujścia rzeki Bystrzycy oraz w Bystrzycy i jej dopływach. W pozostałych wodach -do 30 cm. Brak wymiaru ochronnego dla pstrąga tęczowego.

Pstrąg dobowy limit połowu: pstrąg potokowy - 3 szt.  razem z boleniem, karpiem, lipieniem, amurem, sandaczem, szczupakiem, brzaną. Pstrąga tęczowy – 4 szt.

Pstrąg rekord Polski: pstrąg potokowy - 5,3 kg (Wiadomości Wędkarskie), 79 cm – 2004 r. (Wędkarski Świat), pstrąg tęczowy - 84 cm – 2005 r. (Wędkarski Świat).

 

 

Comments on Pstrąg

Bądź pierwszym komentującym
Proszę się zalogować przed dodaniem komentarza

Stowarzyszenia wędkarskie

Wydarzenia

Przepraszamy, ale nie można odnaleźć tego wydarzenia.
Zobacz wszystkie wydarzenia

Filmy

Pokaż wszystkie filmy